Organizing Committee

Patrícia de Oliveira Faria – UFSC (Chairwoman)

Leandro Fleck Fadel Miguel – UFSC

Marcos Aurélio Marques Noronha – UFSC

Rafael Holdorf Lopez – UFSC

Wellison José de Santana Gomes – UFSC

Advisory Committee

André Beck – EESC/USP

Eduardo Campello – USP

Scientific Committee

Abimael F. D. Loula – LNCC

Adair Roberto Aguiar – EESC/USP

Adriano Côrtes – UFRJ

Alex F. de Araujo – IFMS

Alvaro Luiz Gayoso de Azeredo Coutinho – UFRJ

Alysson R. M. G. de Assis – UNIARP

André Fenili – UFABC

André T. Beck – USP/São Carlos

Antonio Carlos de Oliveira Miranda – UNB

Antonio Miranda – UNB

Bernardo Horowitz -UFPE

Breno Pinheiro Jacob – UFRJ

Bruno da Fonseca Monteiro – UFRJ

Bruno Martins Jacovazzo – UFRJ

Carlos Eduardo Luna de Melo – UnB

Carlos Magluta – COPPE/UFRJ

Carlos Vitor Silva Sarmento – UFPE

Celso Peres Fernandes – UFSC

Celso Romanel – PUC-Rio

Cheng Liang Yee – USP

Christianne de Lyra Nogueira – UFOP

Cláudio M. Sampaio – USP

Clovis R. Maliska – UFSC

Daniel Carlos Taissum Cardoso – PUC-Rio

Darlan K. E. Carvalho -UFPE

Deane Roehl – PUC-Rio

Débora Francisco Lalo – UFMG

Diogo Rodrigo Ribeiro – ISEP

Eduardo de Miranda Batista – UFRJ

Eduardo Fancello – UFSC

Eduardo M. B. Campello – USP

Eduardo M. R. Fairbairn – COPPE/UFRJ

Elizaldo Domingues dos Santos – FURG

Emílio Carlos Nelli Silva – USP

Estevam Barbosa de Las Casas – UFMG

Euclides Mesquita Neto – Unicamp

Evandro Parente Jr – UFC

Felício Bruzzi Barros – UFMG

Fernando Alves Rochinha – UFRJ

Francisco Célio de Araújo – UFOP

Francisco Evangelista Junior – UnB

Francisco Ricardo Cunha – UnB

Frederico M. Alves da Silva -UFG

Gilberto Gomes – UNB

Glaucio H. Paulino – Georgia Tech

Gracieli Dienstmann – UFSC

Gray Farias Moita – CEFET/MG

Gustavo Henrique Siqueira – UNICAMP

Hélio José C. Barbosa – LNCC

Henrique Campelo Gomes – USP

Isaias Vizotto – UNICAMP

Ivan Fabio Mota de Menezes – PUC-Rio

Jean-Marie Désir – UFRGS

João Batista Campos Silva – Unesp

João Costa Pantoja – UNB

João Manuel R. S. Tavares – Universidade do Porto, Portugal

José Camata – UFRJ

José Guilherme Santos da Silva – UERJ

José Luís Drummond Alves – UFRJ

José M. Balthazar – ITA

Juliana Souza Baioco – UFF

Juliano dos Santos Becho – UFMG

Leandro Fleck Fadel Miguel – UFSC

Leandro Mouta Trautwein – Unicamp

Pedro Lemos – USP

Leonardo da Silveira P. Inojosa – UNB

Lineu José Pedroso – UnB

Lucia Catabriga – UFES

Luciana Rohde – UFSC

Luis Volnei Sudati Sagrilo – UFRJ

Luiz Alberto Oliveira Rocha – Unisinos

Luiz Carlos de Almeida – UNICAMP

Luiz Paulo S. Barra – UFJF

Marcelo Araujo da Silva – UFABC

Marcelo Greco – UFMG

Marcilio Rocha Freitas – UFOP

Marcio Augusto Roma Buzar – UNB

Márcio Augusto Villela Pinto – UFPR

Marco Lúcio Bittencourt – UNICAMP

Mariano Vázquez – BSC, Spain

Mateus das Neves Gomes – IFPR

Miguel Vaz Júnior – UDESC

Neander Berto Mendes – UNB

Nelson F.F. Ebecken – UFRJ

Ney Augusto Dumont – PUC-Rio

Ney Roitman – COPPE/UFRJ

Pablo Andrés Muñoz Rojas – UDESC

Pablo Javier Blanco -LNCC

Paulo B. Gonçalves – PUC-Rio

Paulo Cesar Philippi – UFSC

Paulo de Tarso R Mendonça – UFSC

Paulo M. Pimenta – USP

Paulo Marcelo Ribeiro Vieira -UFPE

Paulo R. M. Lyra – UFPE

Peter William Bryant – IBM

Péter Z. Berke – Université libre de Bruxelles

Phillippe Devloo – UNICAMP

Rafael Gabler Gontijo – UNICAMP

Rafael Holdorf Lopez – UFSC

Ramiro Brito Willmersdorf – UFPE

Raul R. Silva – PUC-Rio

Renata Machado Soares -UFG

Reyolando M.L.R.F. Brasil -UFABC

Ricardo Azoubel da Mota Silveira – UFOP

Roberto Dalledone Machado – PUC-PR

Rodrigo Neumann Barros Ferreira – IBM

Rodrigo Surmas – CENPES/PETROBRAS

Samir Maghous – UFRGS

Sergio Scheer – UFPR

Silvana M.B. Afonso – UFPE

Suzana Moreira Ávila – UnB

Sylvia Regina Mesquita de Almeida – UFG

Thiago Antonini Alves – UTFPR

Thiago Gamboa Ritto – UFRJ

Thiago Magela Rodrigues Dias – CEFET-MG

Thierry J. Massart – ULB, Belgique

Thomas Lewiner – PUC-Rio

Wellison José de Santana Gomes – UFSC

Zenon José Guzman Nuñez del Prado – UFG